DSC 0015 Copy„Świadomi i odpowiedzialni”, to projekt, który OSP Leszczyny realizowało z grupą nieformalną Aktywnie Leszczyny. Głównym celem projektu było zorganizowanie szkoleń z 1 pomocy przedlekarskiej dla dwóch grup. W pierwszej znalazło się prawie 30 dzieci i młodzież choć zakładaliśmy, że w grupie będzie 20, w drugiej 20 osób dorosłych.

I tak przez trzy spotkania prowadzący zajęcia ratownik medyczny Sebastian wraz z „pomocnikami – ochotnikami - wolontariuszami ” z OSP Leszczyny po teorii zaczął zajęcia praktyczne. Na zdjęciach doskonale widać zaangażowanie uczestników. Od podstaw organizacji akcji ratowniczej, przez resuscytację krążeniowo – oddechową, po użycie AED, bandażowanie i unieruchamianie kończyn, aż do pozycji bezpiecznej wypełniono zajęcia. Był także poczęstunek i atrakcyjny prezent dla wszystkich uczestników w postaci maseczki „pocket mask”.  Była też chwila na poznanie strażnicy i sprzętu jakim dysponuje nasza jednostka. Jestem przekonany, że projekt nie tylko wpłynie na znaczące podniesienie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przez wszystkich uczestników, a przez to wzrośnie bezpieczeństwo mieszkańców. Część młodszych uczestników zadeklarowało chęć wstąpienia do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, działającej w OSP Leszczyny. Dorośli wielokrotnie podkreślali, że nie żałują udziału w projekcie. Wielokrotnie słyszeliśmy, ze zostały przełamane bariery strachu przed udzielaniem pomocy, bo to wcale nie takie straszne, jak początkowo uczestnicy myśleli. Umówiliśmy się, że będziemy się dalej spotykać, by praktykować, ale także będziemy zdobywać nową wiedzę i umiejętności z pierwszej pomocy. Okazało się także, że strażacki sprzęt do lekkich nie należy. Zakończeniem projektu będzie event, o którym poinformujemy, a na który wszystkich chętnych już dziś zapraszamy.

Redagował:

Prezes OSP Leszczyny