This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.

SYSTEM DSP-50

Zintegrowany System Alarmowania i Ochrony Ludności DSP-50 jest przeznaczony do zdalnego, radiowego uruchamiania syren alarmowych Obrony Cywilnej i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz do alarmowania/powiadamiania osób wyposażonych w pagery (DSP-90S) i telefony komórkowe (Terminal DTG-53). Współpraca systemu DSP-50 z syrenami elektronicznymi (np. z serii DSE) umożliwia dodatkowo rozgłasznie komunikatów głosowych oraz dowolnych dźwięków.

System DSP-50 może być stosowany: w sieciach alarmowych Państwowej Straży Pożarnej na terenie jednego powiatu- struktura dwupoziomowa: stacja powiatowa- stacja obiegowa (syrena), w sieciach alarmowania Obrony Cywilnej - jako hierarchiczny system wojewódzki, posiadający czteropoziomową strukturę powiadamiania: stacja wojewódzka- stacja powiatowa- stacja gminna- stacja obiegowa (syrena), w obu ww. sieciech równocześnie - jako Zintegrowany System Alarmowania i Ochrony Ludności.

Skrócony opis działania:

W systemie DSP-50 alarmowanie, powiadamianie i testowanie może odbywać się: ręcznie- z klawiatury stacji bazowej DSP-15, automatycznie- za pomocą komputera osobistego (PC) wyposażony w program komputerowy AKCJA i podłączonego do stacji bazowej DSP-15.

Zastosowanie komputera nie jest konieczne, ale usprawnia procedurę alarmowania i testowania, zwłaszcza przy dużej złożoności systemu.

Informacje o wywoływanych alarmach są przesyłane radiowo w sposób zakodowany. Poprzez zastosowanie specjalnych algorytmów wzajemnych potwierdzeń, system zapewnie stuprocentową pewność przesyłania alarmów. Ponad to w sieciach Obrony Cywilnej system generuje tzn. zmienne kody oraz hasła wprowadzane przez użytkownika, co uniemożliwia wykorzystanie systemu przez osoby niepowołane.

W sieciach alarmowania Obrony Cywilnej sygnały wywoławcze mogą być generowane przez wszystkie rodzaje stacji bazowych. Są one następnie retransmitowane przez stacje bazowe podległe w strukturze hierarchicznej:

- stacja bazowa wojewódzka

- stacja bazowa powiatowa

- stacja bazowa gminna

- stacja obiektowa.

Po wysłaniu ze stacji bazowej sygnału wywoławczego, identyfikują go wszystkie stacje obiektowe. Po weryfikacji poprawności kodu oraz sprawdzeniu zasilania syreny głównej (wszystkich faz), następuje włączenie syreny i przesyłanie potwierdzenia zwrotnego do stacji bazowej, która wywoła alarm.

Dyspozytor na stanowisku kierowania może określić rodzaj alarmu: sygnał ciągły, przerywany, modulowany (parametry czasowe sygnały alarmowego można zaprogramować). Możliwe jest również sprzęgnięcie toru fonicznego radiostacji w stacji obiektowej z podłączoną do niej syreną elektroniczną (np. DSE) lub megafonem, co umożliwia przekazywanie ludności komunikatów słownych bezpośrednio ze stanowiska dyspozytorskiego.

W przypadku braku łączności ze stacją obiektową lub braku zasilania syreny, następuje zwrotna procedura powiadamiania dyspozytora o awarii.

W systemie DSP-60 możliwe jest również testowanie łączności z wszystkimi podległymi stacjami obiektowymi bez włączania syren alarmowych. Pozwala to na zdalne sprawdzenie całego toru tj. radiotelefonu, systemu kodowania i zasilania syren. Wysyłanie sygnału testowego odbywa się rocznie ze stacji bazowej lub automatycznie z programu komputerowego AKCJA. To drugie rozwiązanie umożliwia wykonywanie o ustalonych godzinach automatycznej kontroli sprawności urządzeń alarmowych wraz z rejestracją i wydrukami rezultatów alarmowania lub testowania.

Jak może działać system w OSP Leszczyny.

Jeżeli wystąpi zdarzenie, a dyspozytor będzie potrzebował naszej jednostki to w dyspozytorni wykona komendę URUCHOM SYRENĘ W OSP LESZCZYNY. W ten sposób bezpośrednio uruchomi się system w straży. Sygnał drogą radiową przejdzie do jednostki OSP Leszczyny i uruchomi syrenę, a także wyśle powiadomienie do strażaków, aby szybko wstawili się w remizie. W ten sposób jednostka ma szansę na szybsze stawienie się, a także zaoszczędzenie cennego czasu.