header mini

KONTAKT

Prezes: 602184306

Z.Prezesa: 784085572

Naczelnik: 508272060

Z.Naczelnika: 691950585

Sekretarz: 506427733

Gospodarz: 693517640

Członek Zarządu: 507251249

Członek Zarządu: 535302120

header mini

logo osp

logo psp bez tla

header mini

org01

 

 

 

Połączenie powinno być wykonane przez osobę znajdującą się bezpośrednio w miejscu zdarzenia lub inną osobą będącą świadkiem zdarzenia,

Należy cierpliwie czekać do momentu zgłoszenia się operatora, nie odkładaj słuchawki do czasu, gdy połączenie nie zostanie odebrane (połączenia alarmowe są bezpłatne)

Przedstaw się z imienia i nazwiska,

Krótko opisz zdarzenie, w tym podaj informację ile jest poszkodowanych osób i jaki jest według Ciebie ich stan,

Wskaż dokładny adres lub miejsce gdzie doszło do zdarzenia. Podaj punkt orientacyjny, charakterystyczny dla miejsca zdarzenia lub jego okolicy np.: wiadukt, most, rzeka, wieża ciśnień, kościół, zbiornik wodny itp.. W przypadku autostrady lub drogi dwujezdniowej rozdzielonej pasem zieleni podaj pas, na którym miało miejsce zdarzenie- kierunek jazdy (na Wrocław, na Katowice), podaj numer ze słupka hektometrowego lub współrzędne GPS. Jeżeli znasz okolicę podaj najszybszą drogę dojazdu do miejsca zdarzenia.

Udzielaj dodatkowych informacji na zadawane pytania

Na prośbę dyspozytora podaj numer telefonu, z którego dzwonisz, gdyż może wystąpić konieczność weryfikacji osoby dzwoniącej lub oddzwonienia.

Wykonuj polecenia przekazywane przez dyspozytora. Nie rozłączaj się do czasu kiedy dyspozytor nie potwierdzi, że przyjął zgłoszenie,

Jeśli sytuacja nagle się zmieni lub pogorszy się stan osób poszkodowanych ponownie powiadom o tym dyspozytora.

Nie wyłączaj telefonu, nie korzystaj z niego do czasu przyjazdu na miejsce służb ratunkowych, miej go przy sobie ponieważ dyspozytor może mieć potrzebę aby ponownie się z Tobą skontaktować w celu weryfikacji zgłoszenia lub uzyskania dodatkowych informacji.

Aby ratownicy mogli jak najszybciej dotrzeć do miejsca zdarzenia jeżeli jest taka możliwość należy wyjść przed budynek lub na główną drogę aby wskazać służbą ratunkowym dojazd do miejsca zdarzenia jak i samo miejsce zdarzenia gdy znajduje się ono w znacznej odległości od głównych ciągów komunikacyjnych lub w miejscu o zwartej zabudowie.

Ponadto na właścicielu, administratorze, dozorcy lub innym użytkowniku nieruchomości spoczywa obowiązek umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości (art. 64§1 Kodeksu Wykroczeń).

Przed przybyciem na miejsce ratowników pozamykaj zwierzęta, które mogą stwarzać dla nich zagrożenie. Zostaw otwarte drzwi do pomieszczeń w których doszło do zdarzenia, odsuń zbędne przedmioty aby umożliwić szybkie dotarcie do poszkodowanego i jego sprawną ewakuację.