This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

header mini

KONTAKT

Prezes: 602184306

Z.Prezesa: 784085572

Naczelnik: 508272060

Z.Naczelnika: 691950585

Sekretarz: 506427733

Gospodarz: 693517640

Członek Zarządu: 507251249

Członek Zarządu: 535302120

header mini

logo osp

logo psp bez tla

header mini

FAJERWERKI

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie - choć służą rozrywce i są powszechnie dostępne, zawierają materiały wybuchowe. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do wypadku. Przypominamy o zasadach zakupów i używania fajerwerków.

Noc sylwestrowa - w tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Najwięcej ofiar (80%) stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczy i uszkodzenia słuchu. Przyczyną większości tych zdarzeń jest niewłaściwe użytkowanie fajwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) wspólnie z policją i Instekcją Handlową przypomina o zasadach, które pozwolą uniknąć przykrych zdarzeń i bawić się bezpiecznie.

Fajerwerki - zachowaj ostrożność

Pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, dlatego muszą być używanie ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Warto przestrzegać najważniejszych zasad korzystania z fajerwerków:

Kupujesz - sprawdź, czy:

1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.

2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.

3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.

4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.

5. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Używasz - pamiętaj:

1. Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie  jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych, np. tylko w nocy sylwestrową.

2. Czytaj instrukcję. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.

3.Zachowaj bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem.

4. Wybierz miejsce, w którym korzystjąc z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś policji.

Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarna, pogotowie.

Wymagania dla organizatorów imprez z udziałem ponad 50 osób, w tym bali sylwestrowych

Organizator powinien uwzględnić m.in. takie elementy jak:

- warunki ewakuacji ludzi (co najmniej dwa wyjścia ewakuacyjne z pomieszczeń) - drogi powinny być drożne,

- wykończenie wnętrz - nie powinno używać się materiałów i wyrobów łatwo zapalnych (bezwzględny zakaz stosowania na drogach ewakuacyjnych materiałów luźno zwisających i wyborów budowlanych łatwo zapalnych)

- sprawność działania urządzeń przeciwpożarowych (systemów sygnalizacji pożarowej, stałych urządzeń gaśniczych, gaśnic),

- zapewnienie dostępu do gaśnic i wyjść ewakuacyjnych,

- oznakowanie dróg ewakuacyjnych,

- znajomość przez pracowników obsługi i służb ochrony obiektu zasad postępowania na wypadek powstania pożaru (w szczególności zasad organizacji i prowadzenia ewakuacji i sposobów alarmowania PSP oraz służbom ratowniczych),

- Drożne drogi dojazdowe dla samochodów ratowniczych.