78169773 1374205749414933 8269567599797338112 nDzisiaj /sobota 23 listopada/ o godzinie 16-30, licznie stawili się uczestnicy /z rodzicami/, projektu  „Zwiększamy umiejętności bo lubimy i chcemy pomagać” realizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Leszczynach.
Jako że aura , choć pogodna jednak nie ciepła, skłoniła nas do rozpalenia ogniska, żeby się trochę ogrzać. Nieco później , po zbiórce i pokazie musztry, krótkim przemówieniu naczelnika Michała Kasperka zawitał do nas wicestarosta powiatu rybnickiego Marek Profaska, którego zapoznaliśmy z założeniami projektu.

W krótkich słowach, pełen podziwu pogratulował uczestnikom i rodzicom za poświęcenie wolnego czasu i starania o pokoleniowość w OSP.
Potem głos zabrał prezes Grzegorz Swinka, podziękował za udział zarówno uczestnikom, jak i strażakom ochotnikom zaangażowanym w projekt.

Wspomniał o głównych założeniach i cieszył się, że udało się zrealizować projekt i oderwać młodych ludzi od komputerów, komórek i telewizji na rzecz poznawania zasad pożarnictwa, pierwszej pomocy, bezpieczeństwa w lesie czy w wodzie.

Następnie, po rozdaniu dyplomów i legitymacji na teren placu wjechał wóz bojowy.

Po stabilizacji samochodu osobowego, który zaparkował u nas, strażacy za pomocą sprzętu hydraulicznego  ewakuowali 3 osoby poszkodowane w wypadku, przekazując je naszym uczestnikom projektu.

Strażacy ćwiczyli przy użyciu sprzętu na pojeździe, a w tym samym czasie, pod okiem naczelnika odbyła się rozmowa z dyspozytorem, RKO osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia.

Kolejnym punktem programu było pieczenie kiełbasek, ich degustacja i zapewnienia, że na pewno na tym projekcie nasze wspólne działania z uczestnikami projektu się nie kończą.

Raz jeszcze dziękujemy uczestnikom, strażakom, osobom, które wspomogły projekt i obiecujemy, że dołożymy starań, by pozyskać kolejne środki, bo jak było widać na ivencie kończącym, że lubimy i chcemy pomagać, zwiększając przy tym nasze umiejętności.

Grzegorz Swinka.